Betonda Çatlak Kontrolü İçin Su Kürünün Önemi

//Betonda Çatlak Kontrolü İçin Su Kürünün Önemi

Betonda Çatlak Kontrolü İçin Su Kürünün Önemi

Betonda çatlak oluşumu, nedeni ve sorumlusu açıkça bilinmesi gereken hayati konulardan biri. Bursa Beton yeni bir AR-GE çalışmasıyla bu konuda da bir ilke imza attı.

İnşaat sektörünün en önemli problemlerinden biri olan ve sıklıkla hazır beton üreticisinin sorumlu tutulduğu ‘betonda çatlak oluşumu’ konusunda uygulamalı deneysel çalışma yapıldı.

Bu çalışmada sıcak hava koşullarında rüzgardan ve sıcak havadan ‘korunmayan’ ve ‘korunan’ olmak üzere iki farklı saha betonu incelendi. 24 saat süresince beton yüzeyindeki çatlak gelişimi kamera ile kaydedildi. Timelapse (video hızlandırma yöntemi) ile bu kayıtlar izleyicilerin incelemesine sunuldu.

Görüldü ki iki beton arasında çatlak kontrolüne göre korunmuş sahada hiçbir kılcal çatlağa rastlanmamasına rağmen rüzgara ve sıcağa açık olan, korunmamış saha betonu iç gerilmelere dayanamayarak çatladı.

Bu çalışma, saha betonu ya da tabliye betonu gibi geniş yüzey alanlı betonlarda görülen çatlak probleminin üreticiden değil, nihai kullanıcının eksik ve kusurlu işçilik uygulamasından kaynaklandığını bütün açıklığı ile ortaya koymuş oldu.

Betonda Çatlak Kontrolü İçin Su Kürünün Önemini Açık Açık Görün

Videoyu youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

2018-10-08T10:08:02+00:00